Ako prežiť škôlku bez choroby?

15.09.2014 21:09

Autor: Mária Kopčíková

Ťažko? Ba priam nemožné? Poviete si, ak máte doma škôlkara, prípadne ak zaspomínate na škôlkarské časy vašich detí?

Pre niektorých rodičov obdobie, kedy ich dieťa nastupuje do škôlky, prinesie zamotaný kruh óčeeriek, angažovania starých rodičov alebo milej pani susedky, ktorí by sa mohli o chorého drobca postarať.

Hoci dieťatko mohlo byť do času, kedy nastúpilo do škôlky v podstate zdravé, potom akoby uťalo a ide z choroby do choroby. Rodičia sú z toho „na nervy“ a hľadajú recepty iných rodičov, ako oni prežili škôlku bez choroby ... Je to však vôbec možné?

Nezrelá imunita dieťaťa v predškolskom veku

Môj starší syn začínal so škôlkou na 4krát. V jeho prvom škôlkarskom roku bol viac doma, než v škôlke, nakoniec sme v tuším na 3 mesiace so škôlkou prestali úplne v zimnom období a znova sa tam vrátil asi 5 – 6 týždňov pred koncom šk. roku – teda keď už bola jar v plnom prúde a bacily tak moc nepoletovali vzduchom ...

V podstate je to taký normálny priebeh a zrejme je nereálne od dieťaťa a jeho imunitného systému očakávať niečo príliš iné. Dieťa – škôlka – choroby. Toto trio k sebe patrí.

Imunitný systém dieťaťa v tomto období, vo veku 3 – 5 rokov, ešte nie je vyzretý, a tak sa na neho nalepí každý bacil, ktorý ide okolo. Z domu si dieťa do škôlky donesie nejaké svoje, priateľské baktérie. Tie však môžu byť problém pre iné dieťa, pretože ich nezvládne ten jeho imunitný systém.

Na druhej strane však treba povedať, že dieťa si takto svoj imunitný systém trénuje. A obvykle, čím menší škôlkar, tých častejšie chorý a naopak. Do veku 6 – 7 rokov sa dieťatko zdravotne stabilizuje a v čase, keď nastupuje do školy, by už s častými ochoreniami problémy mať nemalo.

Najčastejšie ochorenia u škôlkárskych detí

K tým najčastejším patria:

Infekcie horných dýchacích ciest

Alebo choroby z prechladnutia. U detí v predškolskom veku môže takéto ochorenie získať zdravé dieťa aj niekoľkokrát ročne. Nie je žiadnou zriedkavosťou 5 - 10 prechladnutí ročne. Ide o vírusové ochorenie, prenos vírusov nastáva kvapôčkovou infekciou, čiže kašľom, kýchaním alebo blízkym kontaktom s chorými a vstupnou bránou sú sliznice nosa, hltana, hrtana, ale aj dolných dýchacích ciest.

Patrí sem nádcha, zápal prínosových dutín alebo zápal podnebných mandlí.

Zápal stredného ucha

Zápal stredoušia vzniká spravidla vzostupnou infekciou z oblasti nosohltana počas infekcie horných dýchacích ciest. Pri nedostatočnej „nosnej hygiene“, tým, že sa dieťa nevysmrká môžu v spánku začať hlieny zatekať aj o oblasti uší.

Zápal priedušiek

Zápal priedušiek je ochorenie dolných dýchacích ciest a 90 percent všetkých akútnych stavov spôsobuje vírusová infekcia. Vyvolávačom ochorenia môžu byť rôzne druhy vírusov, najčastejšie vírus chrípky, parachrípky, RS vírusy, rinovírusy či adenovírusy. Tých zvyšných 10 percent majú na svedomí baktérie, a to najmä streptokok pneumoniae a hemofilus influenzae, ale akútny zápal priedušiek môžu spôsobiť aj atypické baktérie ako mykoplazmy či chlamýdie, ojedinele tiež plesne a parazity.

Je to jedno z najčastejších ochorení, ktoré pediatri zaznamenajú u malého škôlkara.

 

Hnačky

Ďalším bežným zdravotným problémom sú v detskom veku hnačkové ochorenia. Hnačky sú zväčša spôsobené vírusmi, no ani hnačky spôsobené baktériami, napr. salmonelou, nie sú výnimkou.

Na hnačku ochorie každé dieťa do dospelosti niekoľkokrát. Tým, že batoľa a škôlkari navštevujúci kolektívne zariadenia dostanú vírusové hnačkové ochorenie viac ako raz, vytvárajú si postupne obranné látky, ktoré neskôr zabezpečujú ľahší priebeh tohto ochorenia.

 

Vyrážkové ochorenia

Ďalšie v poradí sú ochorenia spojené s vyrážkami. Opäť – sú to často vírusové záležitosti – ako napr. ovčie kiahne, ale vyrážky sa objavia aj pri niektorých detských ochoreniach bakteriálneho pôvodu – záškrt alebo šarlach.

Práve po začlenení do kolektívu a prechode na škôlkarsku stravu sa môže prejaviť aj potravinová alergia – ktorá sa tiež prejaví vyrážkou na tele.

 

Ako riešiť a ako zvládať choroby škôlkarov?

Veľa rodičov stavia na prevenciu v rovine očkovania, či rôznych výživových doplnkov na podporu imunity. Určite to nie je jediná cesta. Svoju rolu zohrajú aj otužovanie dieťaťa, životospráva alebo stres:

  • Posilňujte imunitu prirodzeným spôsobom, nech má dieťa dosť spánku, nech trávi čas na vzduchu, nech sa stále len nevyváža v aute. Tiež nech sa dieťa nepohybuje  v zafajčenom prostredí. Dym z cigariet ničí sliznice dýchacích ciest a tie sú potom náchylnejšie na to, aby ich obsadil nejaký vírus.
  • V strave sa vyhýbajte sladkostiam a „umelinám“ – platí to aj o detských sladených nápojoch.
  • Na podporu imunity skúste využiť produkty dámy prírody – bylinky, čajíky alebo výťažky z nich.
  • Spoločne športujte.
  • Vopred pripravte aj inú alternatívu ako je škôlka. Nech vás nezaskočí to, že dieťa ochorie a vy nemôžete z práce ostať doma. Kto bude ten, kto vás zastúpi?

Možno väčším problémom, než samotné choroby, je zodpovednosť rodičov, s ktorou pristupujú k svojmu dieťaťu, ako aj k tým ostatným. Niektorí to berú tak, že v škôlke dieťa doliečia a nezriedka ráno v šatni vidíte dieťa prskajúce okolo seba sople a kašle.

Veľa rodičov potom posudzuje správnosť takéhoto konania a samozrejme, sa im to nepozdáva. Doplácajú potom na to ostatné deti.

 

Pokiaľ váš malý škôlkar či škôlkárka často bojuje s chorobami, skúste si z toho nerobiť ťažkú hlavu. Deti s chorobami rastú a v tomto veku je to naozaj bežné. Ide len o to, ako danú chorobu zvláda, či nemá extrémne ťažké priebehy a ako môžete obdobie choroby preklenúť organizačne.